Mi okozza a párkapcsolati válságot, miként lehet megoldani? 2024.11.11
A párkapcsolati válság bármikor, bármelyik kapcsolatban váratlanul felbukkanhat. Vagy nem is váratlanul. Bizony nehéz szembenézni vele, de rendkívül fontos felismerni a kialakulásához vezető jeleket és tenni ezek ellen.
A problémát többféle módon lehet kezelni, de egyedül többnyire nehezen birkózunk meg vele. Nem szégyen, inkább bölcs döntés segítséget kérni a leküzdéséhez. Az alábbiakban megmutatom, mi is állhat a válság mögött a legtöbb esetben, milyen jelek mutatják meg nekünk, hogy tényleg gond van. Párkapcsolati tanácsadóként pedig elmondom miként előzheted meg, vagy hogyan léphettek túl rajta a pároddal közösen.
Mindent a párkapcsolati válságról
A párkapcsolati válság számos okból alakulhat ki: hiányos, rossz kommunikáció, egymástól eltérő célok, értékek, eltávolodás, intimitás hiánya, megcsalás, bizalomvesztés, élethelyzetben bekövetkezett változások.
Hosszú távon súlyos következményekhez, szakításhoz, váláshoz vezethet. Szinte mindig egészségügyi problémák felmerülése is jár vele. Jó hír viszont, hogy a jelenléte még nem jelenti azonnal a kapcsolat végét, számos esetben épp az együtt átélt nehézségek és a közösen, sikerrel vett akadályok leküzdése hozhatja egymáshoz közelebb a feleket.
Ha következő jeleket észleljük a kapcsolatunkban, érdemes elgondolkodni azon, hogy bizony változtatásra van szükségünk. Állandó viták, veszekedések, érzelmi elhidegülés, közös időtöltés elmaradása, a másik fél rendszeres kritizálása, hibáztatása, csökkenő, megszűnő szexuális élet.
Hogyan oldható meg a párkapcsolati válság?
Bárkivel előfordulhat, hogy úgy érzi, hirtelen válságba csöppent a párkapcsolatában. Ebben az esetben a kezdeti pánik után érdemes tanácsot kérni párkapcsolati szakértőtől, hogy milyen irányban indulj tovább a problémák feltárása terén. Például 7 lépcsős dinamikus párterápia segítségével.
Elengedhetetlen viszont, hogy mindkét fél hajlandó legyen dolgozni a kapcsolat megújításán és elfogadja, lehetséges azon változtatni. A probléma kezelésében hasznos segítség az egymás közti kommunikáció fejlesztése, közös célok kitűzése, új élmények átélése, egymás megismerése, a feladatok, szerepek tisztázása, valamint a konszenzusra való törekvés.
Miként segíthet egy párkapcsolati tanácsadó?
A párkapcsolati tanácsadó objektíven tud közvetíteni, segíteni a felek közötti konfliktusok, feszültségek enyhítésében, a kommunikáció fejlesztésében. A párkapcsolati tréning során lehetőség nyílik olyan praktikák elsajátítására, melyek újra közelebb hoznak, rávilágítanak a problémák valós okaira.
Az önismeret és önreflexió fejlesztése során a párterapeuta támogatásával mindkét fél felismerheti saját gyengeségeit, erősségeit, megértheti saját és partnere működését. Ez hozzájárul a problémák megoldásához, későbbi megelőzéséhez.
A kommunikációs technikák elsajátításával megelőzhetővé válnak a viták, félreértések, sértődések. A párkapcsolatokban felmerülő problémák többsége ugyanis a nem megfelelő kommunikációból ered. A kommunikációs technikák elsajátítása révén mindkét fél javíthat a kifejezésmódján.
Egy párterapeuta külső szemlélőként képes láttatni olyan új megoldásokat és nézőpontokat, melyek eddig rejtve maradtak a korábbi rossz beidegződések, követett sémák miatt. Az újonnan felfedezett perspektívák pedig áttörést hozhatnak a párok közötti együttműködés terén.
Ha észreveszed a párkapcsolatodban a fentebb felsorolt jeleket, szeretettel várlak Titeket a párterápián, hogy visszafordítható, megelőzhető legyen az eltávolodás.