Önismeret a pszichológus, mentálhigiénés szakember segítségével 2024.09.04
Bár az önismereti út a sajátunk, többnyire nekünk kell megélnünk, viszont ez nem jelenti azt, hogy egyedül kellene rajta elindulnunk, és tapasztalnunk közben. Nagy segítségünkre lehet benne például egy pszichológus vagy egy mentálhigiénés szakember.
Előbb-utóbb a legtöbb ember életében eljön az a pillanat, amikor a tudatos önismeret útjára kell, hogy lépjen. Szerencsés esetben ez egy önkéntes döntés, de az esetek többségében inkább valamilyen külső történés hatására történik meg.
A 7 lépcsős dinamikus párterápia segítségével például nemcsak önmagadat ismerheted meg jobban, hanem a párodat is, ezáltal mélyreható változások révén tudatosan kormányozhatjátok a párkapcsolatotokat a jó irányba.
Ki az a pszichológus?
A pszichológus feladata, hogy segítsen feltárni, rávilágítani a páciens problémáira a lehető legszélesebb aspektusokból. Egy ilyen szakemberhez számos problémával fordulhatunk, az életünk során előforduló különböző elakadásokkal kapcsolatban, mint például a pályaválasztás, a párkapcsolat, a gyermeknevelés és szülői szerepkör, a félelmek és fóbiák kialakulása.
Bár sokszor abban a hitben lehetünk, a pszichológussal milyen jó beszélgetni, valójában a verbális és nonverbális jeleket is olvasva alkot rólunk képet különböző terápiás eszközök segítségével.
A pszichológia számos területtel foglalkozik, melyek mindegyikét speciális képzések után gyakorolhatja a szakember, legyen szó egy családterapeutáról vagy gyermekpszichológusról.
Tévhit a pszichológusról
Sokan összekeverik a pszichológus és a pszichiáter fogalmát. Ne tekintsünk őrültként azokra, akik pszichológushoz járnak, hisz nem azok! Csupán az egészséges lelki egyensúlyukat keresik. A súlyosabb pszichiátriai zavarokkal küzdők megsegítésére vannak a pszichiáterek.
Nem szégyen, ha szakemberhez járunk. Nem szégyen, ha pszichológushoz küldenek. Például életközepi válság fellépésekor, kapuzárási pánik kialakulásának kezelésében, gyerekkori traumák feldolgozásában is a segítségünkre lesz, hogy minél jobban megismerhessük és elfogadhassuk önmagunkat, megoldandó feladatainkat az életünkben.
Mit nyersz, ha pszichológus segítségét veszed igénybe?
Lehet, hogy önfejűek vagyunk, csak azért is megoldjuk saját erőből, de nem szégyen egy hozzáértő segítségét kérni. Sőt! A pszichológiai tanácsadás során egy magasabb szinten építhetjük magunkat újjá, méghozzá gyorsabban és hatékonyabban, mintha azt kizárólag egyedül tennénk.
A legtöbben vágyunk arra, hogy valaki kizárólag ránk figyeljen, és elmondhassuk neki, ami belülről nyomaszt minket. A pszichológus pont az a személy lesz, aki előtt megnyílhatunk és akitől értő figyelmet kaphatunk.
Egy ilyen szakemberhez nem csak akkor érdemes elmenni, amikor baj van. Sikereinket, boldogságunkat, fejlődésünket is megoszthatjuk vele, hisz a pszichológus nem a “szerelőnk”, hanem a kísérőnk az utunk folyamán. Még időben segíthet felismerni a tévutakat, jobban látni önmagunkat és a helyzetünket, illetve pozitív visszacsatolást is kaphatunk tőle az életünk történései alapján.
Fontos leszögezni, a pszichológus nem oldja meg a problémádat, csupán felismerteti veled azokat. A megoldás mindig a Te feladatod. Viszont melletted van, segít az utadon, megtanít harcolni és megérteni a miérteket.
Úgy érzed elakadtál az életedben, nem érted, miért ismétlődnek meg újra és újra azok a dolgok a kapcsolataidban, amiktől a legszívesebben szabadulnál? Esetleg útmutatásra, megerősítésre lenne szükséged a fontosnak vélt élethelyzetekben a döntéseidhez? Akkor bátran keress fel az elérhetőségeim egyikén, és jelentkezz be az első ülésre!
Kép: Digital Art by Javier Jaén