Párterápia: mit jelent és hogyan zajlik? 2024.07.28
Amikor egy házaspár ismerősi körében vagy rokonságában felmerül a párterápia lehetősége egy beszélgetés során, mindenki rögtön arra asszociál, hogy a házasság menthetetlen, és akkor ők biztosan el fognak válni.
Pedig a valóságban a párterápián való részvétel jó irányvonal a párkapcsolat rendezése szempontjából. Hiszen arról árulkodik, hogy elkötelezettek egymás iránt a felek, és kölcsönösen javítani szeretnének a viszonyukon. Az alábbiakban megnézzük, mivel is foglalkozik pontosan a párterápia és hogyan zajlik egy-egy ilyen ülés!
Mi is az a párterápia?
A párterápia a pszichoterápia egy speciális formája, amelynek célja, hogy a pár tagjai jobban megértsék egymást és a kapcsolatukat, újra közelebb kerüljenek egymáshoz, át tudják vészelni a kríziseket, nehézségeket és hatékonyabbá tegyék az egymás közötti kommunikációt. Ezáltal pedig hosszú távon is működőképes és értékes maradjon a kapcsolatuk.
A blog oldalamon szereplő bejegyzések számos olyan témát, problémát járnak körül, amelyek ismerősök lehetnek a legtöbb pár számára. Ezeket a cikkeket böngészve, és a bennük rejlő tanácsokat megfogadva is sokat tehetünk a kapcsolat jobbá tételéért. Sokan a megcsalás, a válás, a szakítás fontolgatása vagy szexuális nehézségek miatt keresnek fel párterapeutát, de a krízisek átvészelésében, a megoldhatatlannak tűnő, grandiózus problémák közös kezelésében is hatalmas támasz lehet egy szakember.
A párterápia menete
A párterápia tulajdonképpen már azzal a lépéssel elindul, hogy a pár tagjai időpontot foglalnak az ülésre. Hiszen már ezzel tanúbizonyságát teszik annak, hogy készek tenni a kapcsolatuk javítása érdekében. Az első alkalom során a kölcsönös bemutatkozást követően megtörténik a problémák átbeszélése és a célok meghatározása.
A terápia remek lehetőség a pár tagjainak arra, hogy őszintén megnyíljanak egymásnak, hiszen egy semleges féllel oszthatják meg a párkapcsolatban tapasztalt nehézségeket, aki ítéleteket mellőzve fordul feléjük. Egy olyan, külső szemlélővel tárgyalhatják át a nézeteiket, megéléseiket, aki képzettségének és tapasztalatainak hála képes a probléma mélyére nézni, és utat mutatni azok kezelésére. Kérdéseken keresztül igyekszik elérni, hogy a pár tagjai őszintébben kommunikáljanak egymással, megértsék, elfogadják egymás nézőpontját és támogatást nyújt a konfliktusok kezelésében is.
Az, hogy pontosan mi történik a párterápián, mindig az adott pár és probléma függvénye, de általánosságban az ülések során a felek megtanulják kifejezni a szükségleteiket, új készségeket sajátítanak el a nehézségek, konfliktusok kezelésére, és egyéb eszközökkel is gazdagodnak, amelyekkel kapcsolatuk kiegyensúlyozottabbá válik.
Mikor érdemes belevágni?
Ha egy pár úgy érzi, hogy a kapcsolat megakadt egy szinten és nem fejlődik tovább, ha a felek nem tudnak kezelni egy nehéz döntést, ha eltávolodtak, elhidegültek egymástól, mindenképpen érdemes külső szakember segítségét igénybe venni. Jellemző az is, hogy az intimitásban adódnak problémák vagy a kommunikáció nem megfelelő a pár tagjai között. Ugyanakkor hűtlenség, válásközeli állapot vagy valamilyen anyagi megpróbáltatás, egyéb trauma esetén is sokat tud segíteni egy párterapeuta.
A párterápia során tehát a társak új eszközöket, módszereket tanulnak meg a kommunikáció javítása és a problémák kezelése érdekében. Más nézőpontból kezdik szemlélni a kapcsolatukat, ezáltal jobban megértik a másik motivációit, érzéseit, döntéseit és képesek lesznek a továbbiakban párként hatékonyan együttműködni.
Ha úgy érzitek, a párkapcsolatotok segítségért kiált, ne habozzatok üzenetet írni, és időpontot foglalni a terápiára!